İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Basın Yayın Birliği Derneği ve Kalem Kültür Derneği ortaklığı ve MÜSİAD ile Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin iştirakleriyle hayata geçirilen Uluslararası Yayıncılık Telif ve Danışmanlık Merkezi (YATEDAM) projesi Türkiye yayıncılık sektöründeki önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Türk yayıncılığının ve edebiyatının uluslararası kitap fuarlarında temsilini 2005’ten beri yürüten TEDA projesi yürütmekte. YATEDAM projesi ise, TEDA’nın yurtdışındaki telif satışlarıyla ilgili çalışmalarındaki eksiklikleri gidermeyi, böylece yayıncılık sektörünün büyümesini ve geliştirilmesini hedeflemekte. Bu hedef doğrultusunda YATEDAM, yayıncıların ve yazarların yurtdışında telif satışlarına yönelik çalışmalarında her açıdan destek sunacak kalıcı bir merkez haline dönüşmeyi de planlamakta.

Proje kapsamında katılım sağlanacak fuarlarda sunulmak üzere Türkiye’deki yayıncıların ortak bir kataloğu hazırlanacağı, ayrıca yayınevlerine ve yayıncılara kendi kataloglarını hazırlamaları noktasında danışmanlık desteği sağlanacağı da ifade ediliyor. Proje kapsamında çalışmaları için yayınevlerini çalışanlarına da kapısını açan YATEDAM’ın telif hakları konusunda yetişmiş insan sayısını artırma hedefi de bulunuyor.

Projenin 1 Şubat 2017 Çarşamba günü MÜSİAD Genel Merkezi’nde düzenlenmiş olan tanıtım toplantısı ile çalışmalarına başladığını da ilgililerine duyurmuş olalım.

Daha fazla bilgi için tıklayınız: YATEDAM