Kitaplar düşünüldüğünden daha geniş bir etki alanına sahiptir.  Hadi her şeyi kitaba yüklemeyelim, iyi bir hikâyenin parlatamayacağı şey yoktur diyelim buna. Yazarına Nobel aldırır, ismini birden şöhretler listesine sokturur, Netflix dizisi haline gelip hayalleri gerçekleştirir, hiç olmadı yazar diye nam yürür. Bu yazıyı kaleme aldıran ise 2020 Oscar ödülleri dağıtılırken küçük heykelciği elinde tutma şansını alan filmlerden bazılarının kitaplardan uyarlama olduğunu görmemizdi. Sonra dönüp geçmişte hangi kitaplar filme dönüşüp Oscar’ı alıvermiş diye baktık. Küçük Kadınlar, Aşk ve Gurur gibi klasikleri ve Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter serisi gibi kitabı da filmi de katmerli şöhretlenmişleri bir yana bırakıyoruz.Bizim listemiz biraz daha “Aa öyle miymiş,”  dedirtmeyi hedefleyen beş filmden oluşuyor. İyi okumalar ve iyi seyirler dileriz.

The Godfather/Baba-Mario Puzo

Mario Puzo 1969 yılında The Godfather yayınlandığında çeyrek yüzyılı aşacak fenomen bir filmin kitabını yazdığını bilmiyordu elbette. Kitap yayınlandıktan sonra senaryolaşmak için uzun yıllar beklemek zorunda da kalmamış, 1972 yılında sinema filmine dönüşmüş. Senaryosunu aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturan Francis Ford Coppola ile yazarı Mario Puzo beraber yazmışlar. Film 1973 yılında Akademi Ödülleri nam-ı diğer Oscar Ödülleri’nde “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu- Marlon Brando (Vito Carleone rolüyle)” ve “En İyi Uyarlama Senaryo”  ödüllerini elde etme başarısı göstermiş.

The Revenant/Diriliş-Michael Punke

Politika analisti, avukat ve eski ABD Ticaret Temsilcisi Yardımcısı, ABD’nin İsviçre’deki Dünya Ticaret Örgütü Büyükelçisi olan Michael W. Punke’nin bu kitabı yazıp Hollywood’un en büyük hicivlerinden birine ve çok ünlü bir aktörün ızdırabına son vereceğini kim düşünebilirdi ki! Yıllarca aday gösterilip defalarca direkten dönen Leonardo di Caprio şeytanın bacağını Diriliş filmiyle kırdı ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Kitabı senaryolaştıran ise aynı zamanda yönetmeni olan Alejandro González Iñárritu ve Mark L. Smith. 2002 yılında yazılan kitap 2016 yılında film olarak girdi, aynı sene Caprio dışında yönetmeni Iñárritu’ya da “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandırdı.

12 Years A Slave/12 Yıllık Esaret-Solomon Northup

Solomon Northup, New York’da yaşarken kaçırılıp köle olarak satıldığı ve kurtulmak için mücadele ettiği yıllara dair anılarını 12 Yıllık Esaret adlı kitap ile aktarmış. Northup’ın bu kitabı 1853 yılında yayınlanmış. Kitap yüz altmış sene sonra ünlü senarist John Ridley tarafından senaryolaştırıldı, yapımcılığını ve yönetmenliğini ise Steve McQueen üstlendi. 2013 yılında vizyona giren film bir sonraki sene Akademi Ödülleri’nde “En İyi Film”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “En İyi Uyarlama Senaryo” dallarında Oscar heykelciklerini topladı.

Slumdog Millionaire/Milyoner-Vikas Swarup

Diriliş’de olduğu gibi burada da bir diplomat yazar ile karşılaşıyoruz. Neredeyse diplomatların kaleminin tılsımına inanacağız. Milyoner, Hintli yazar ve diplomat Vikas Swarup’un Boeke Ödülü sahibi Q and A adlı kitabından uyarlanmış bir film. Senaryosunu Simon Beaufoy yazmış. Yönetmen koltuğunda ise Birleşik Krallık’tan Danny Boyle oturuyor. Film vizyona girdiği sene gişelerde iyi bir hasılat yaptığı gibi 8 Oscar ödülünü de silip süpürmüş: “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Uyarlama Senaryo”, “En İyi Film Müziği”, “En İyi Özgün Şarkı”,  “En İyi Görüntü Yönetmeni”,  “En İyi Film Kurgusu” ve “En İyi Ses Miksajı”.

Jojo Rabbit/Tavşan Jojo-Christine Leunens

Yeni Zellandali yazar Christine Leunensin kitapları yaklaşık yirmi dile çevrilmiş. Üç kitabından biri olan Caging Skies –bizdeki adıyla Gökyüzü Hapsi isimli kitabı ise 2008 yılında yayınlanmış. Kitabı 2019 yılında yine Yeni Zellandalı bir yönetmen ve oyuncu olan Taika Waititi senaryolaştırmış.  Yönetmen koltuğunda oturduğu gibi filmdeki başrollerden birisinin de sahibidir. Filmdeki ana karakter Jojo’nun hayali arkadaşı Hitler’i canlandırmaktadır. Dünya çapında bir çok ödülün sahibi olan film, Oscar Ödülleri’nde de “En İyi Uyarlama Senaryo” alanında ipi göğüsledi.