Türkiye’de hakettiği ilgili görmeyen bir yazın türü biyografi. Oysa metinlerin özünü anlamak, yazarının hayatını ve çalışma yaptığı alandaki felsefesini anlamaktan geçiyor. Bununla beraber son yıllarda yayınevlerinin biyografi dizileri, bu ihtiyacın farkına vardırmak için olsa gerek, bir ivme kazanmaya başladı.

Alakarga Yayınları’da bu yola genç okurlar için çıkmış. Türk edebiyatının önemli isimlerinin biyografilerini yayınlamak gibi heyecan verici bir işe imza atıyorlar. Amaçları yazarların hayatlarını anlatırken, gençlerde kitaplarını okumak için de merak uyandırmak.

Bugüne kadar dizide çıkan biyografiler arasında Nazım Hikmet, Mehmet Akif Ersoy, Orhan Kemal, Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar, Rıfat Ilgaz, Ömer Seyfettin, Ahmed Arif gibi önemli isimler bulunuyor. Her bir kitabın yazarı da yayıncılık dünyasından değerli ve deneyimli isimler. Seriye son katılan kitap ise Çiğdem Aldatmaz’ın elinden çıktı.  Türk edebiyatına “Aylak Adam” ve “Anayurt Oteli” gibi önemli eserleri kazandıran Yusuf Atılgan’ın biyografisi. Unutulmaz roman karakterleri yazan Atılgan’ın hem kitaplarını hem Alakarga’dan çıkan biyografisini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Tanıtım Bülteninden

“Özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrencisi olduğu için havalara uçuyormuş. İngilizce öğretmeni ise Behice Boran’mış. Yani kültür hayatının gelmiş geçmiş en büyük isimlerinin yetiştirdiği bir öğrenci. Kitaplara kendi kendine merak salıyor. Çünkü orada saklanabileceği kocaman, sınırsız bir dünya var ve bugünkü uzay yolculuğu gibi zahmetli ve pahalı değil.” Bu romanda, Anayurt Oteli ve Aylak Adam gibi iki kült kitabı bize hediye eden Yusuf Atılgan’ın yazarlık serüvenin yanında acılarına, mutluluklarına, tutkularına ve gelgitlerine tanıklık edeceksiniz.