38.Tüyap Uluslararası Kitap Fuarı başlıyor. Hepimiz daha çok kitaba ulaşmak ve kitaplar üzerine konuşmak için Büyükçekmece’deki Tüyap Fuar alanına koşacağız. 2-10 Kasım arası sürecek fuarda yüzlerce yayınevi yer alıyor. Birçok kişi kitaplar arasında neyi alacağını elbette şaşıracak. Fuardan alırım die not edilenlerin yanı sıra fuara özel yayınlanan birçok kitap da feleğimizi döndürecek. Yazım Kılavuzu olarak yeni çıkanlardan ya da gözden kaçmamasını dilediklerimizden bir liste hazırladık. Yardımcı olması dileğiyle.

 

İstisnai Buluşmalar-Ayça Güçlüten/İthaki Yayınları

“İstisnai Buluşmalar” Ayça Güçlüten’in, İthaki Türkçe Edebiyat’tan Disko Topu’ndan sonra çıkan ikinci kitabı. Yazar, yaşamı çoğunluğun algısının dışına sürüklemeyi seçenlerin, mesafeyi yok sayanların, varlık mücadelesine ölü taklidi yapanların, boşluktan korkmayanların, tutkunun tutsağı olmaktan kaçmayanların, imkânsıza inanmayanların, kaderin koyduğu sınırlara meydan okuyanların, çağlardır süregelen donuk ve kopuk sevgileri onarmak için savaşanların ortak hikâyesine odaklanıyor. Ve bir araya gelmelerine inanılamayacak olanlar buluşuyor…

“Biz dünyaya ait değildik, dünya da bize. Dünya bizden apayrıydı, biz de dünyada eksik olanlardık.”

“Senin gibi biriydi. Vazgeçmiyordu. Kafasına taktığı bir şey, biri vardı. O da bir kaçaktı. Bu dünyadan kaçanlardan biri. Ama bu kafesten bir türlü çıkamayan biri. Senin gibi…”

 

Son Bakış-Irmak Zileli/Everest Yayınları

 

Gözlerini Kaçırma, Eşik, Gölgesinde ve Bozuk Saat’ten sonra beşinci kitabı “Son Bakış” fuarda dikkat çeken kitaplar arasında  yer alacak. Irmak Zileli bu romanında genç bir kadının ölüme giderken kison birkaç dakikasından hareketle, geriye doğru hayatlar ve kuşaklar boyunca aktarılanbakışların izini sürüyor. Roman yabancılığın ve dilsizliğin nasıl bir şey olduğunu anlamanın ve anlatabilmenin yolunu arıyor.

“Ah insan zihni nasıl da kaydedemiyor aslındahiçbir şeyi olduğu gibi, çünkü sonradan ekliyorsun kendi bakışını onunkine, sonraki bakış diye bir şey de var aslında, hiçbir bakış son olarak kalmıyor, kendi son bakışının üstüne ister istemez yenisinin gölgesi düşüyor.”

BenYusuf- Sezgin Kaymaz/Kırmızı Kedi Yayınları

 

Türkçe edebiyatın en güçlü kalemlerinden Sezgin Kaymaz bu sefer bir öykü kitabıyla fuarda yerini alıyor. “BenYusuf” yazarın okurlarının çok iyi tanıdığı karakterlerin öykülerini de taşıyor. Sabiş’li, Hülya’lı, Lucky’li ve Timur’lu lezzetli hikayeler.Yeni bağlanan telefonlardan soba yangınlarına, taşırken merdivende sıkışan kanepelerden taşan kanalizasyonlara sıra dışı ev halleri.

“Ne gündü ama. Millette bir yeni yıl rehâveti, biz kalkmışız sabahın kör şafağında, üstümüzü başımızı yalayan alev dillerinden kurtulmaya çalışıyoruz. 1 Ocak günüydü.”

Hayalet Müzik-Derleyen: Özlem Ertan/Artemis Yayınları

On yazarın müzik temalı korku-gerilim öykülerinden oluşan “Hayalet Müzik” aynı zamanda kitabın yazarlarından olan Özlem Ertan’ın, konsept tasarımını ve proje yönetmenliğini üstlendiği karanlık ve müzik dolu bir derleme.Ayrıca Ertan’ın öykülere ilham veren eserlerle müzisyenler hakkında detaylı ve kolay anlaşılır dipnotlarını da içeriyor. Sunuş yazısını usta yazar-şair Altay Öktem’in kaleme aldığı kitapta yer alan yazarlar ve öykülerinin isimleri ise şöyle:

Murat Baykan (Son Ses), Nurgül Çelebi (Ölüm Müzikali), Hakan Balcı (Av ve Avcı), Özlem Ertan (Gece Gelen), Mehmet Berk Yaltırık (Kemençe), Funda Özlem Şeran (Münasebetsiz), Uğur Kılınç (İstanbul’un Cadıları), Zeynep Çolakoğlu (Hayalet Peşimde), Murat S. Dural (Beyhude Melodiler), Aşkın Zengin Akkuş (Sandima).

“Kanın, insanın üstüne ne zaman, nereden sıçrayacağı belli olmaz. Ölümün aşkla, aşkın intikamla,hüznün ihtirasla, coşkunun cinayetle, sevincin kıyametle ilgisi varsa, yaşadığımız dünya haddinden fazla tekinsiz demektir.”

Çocuk Geliyor-Han Kang/April Yayınları

Çok satanlar listelerinden uzun süre inmeyen bol ödüllü yazar Han Kang’ın yeni kitabı “Çocuk Geliyor” Eylül 2019’da yayınlanmıştı. Gözden kaçıranların fuarda April standına giderek incelemesini tavsiye ediyoruz.

Kore’de Bak Coınğ Hi’ye 1979 yılında gerçekleştirilen suikastın ardından yeni iktidar yönetime geçmek üzere harekete geçti.  Kore’nin dört bir yanında gençlerin başını çektiği protestolar başladı. Dokuz gün süren olaylar ardında binlerce yaralı ve hâlâ sayısı tam belirlenememiş yüzlerce ölü bıraktı. Han Kang, ölülerle, geride bıraktıkları yaşayan ölüler arasındaki ince çizgiden yazıyor.

“Askerlerin bizden kat kat güçlü olduklarını bilmiyor değildim. Ancak garip olan, onlarınkinden daha güçlü bir şey beni etkisi altına almıştı. Vicdan. Kesinlikle vicdan. Dünyadaki en korkunç şey odur.”

Özgür Topraklar-Neel Mukherjee/ Timaş Yayınları

Timaş Yayınları’nın dikkat çekici modern dünya edebiyatı dizisi fuara özel bir kitapla zenginleşiyor; Özgür Topraklar. Kalküta doğumlu Mukherjee, bu çarpıcı romanda, yüzyılın merkezine yerleşen kavramları inceliyor: Göç ve İltica. Çok farklı durum beş karakter üzerinden, -Mumbai’deki bir aşçıdan sokaktaki dilenciye ve dans eden ayısına, şehirdeki yeni bir yaşam için köyündeki zorlu hayatından kaçan kızdan trajik bir şekilde hayatını kaybeden inşaat işçisine- daha fazlasını istemenin, yeni bir hayata göç etme arzusunun temellerine iniyor.

“Zaman / bekleyenler için gelmez / korkanlar için hızla akar / yas tutanlar için geçmek bilmez / mutlular için çok kısadır / ama âşık olanlar için / zaman sonsuzdur!”

 

Kesik Baş-Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Dehşet Gecesi-Kerime Nadir/Maceraperest Kitaplar

Oğlak Yayınları’nın Maceraperest Kitaplar dizisi harika bir başlıkla devam ediyor; “Klasik Maceraperestler”. Türkçe edebiyatın değerli isimlerinden Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Kesik Baş”ı ve Kerime Nadir’in “Dehşet Gecesi” muhteşem kapaklarıyla fuarda gidip incelenmesi gerekenler arasında ilk sıralarda.

Türk polisiye edebiyatının ilklerinden biri sayılan, usta romancı Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yazdığı ve kendi deyimiyle ‘‘Bir zabıta romanı’’ olan Kesik Baş; iki yaman dedektifin korkunç bir cinayeti aydınlatmaya çalışırken, karşılaştıkları insan manzaralarının da mükemmel bir anlatımla gözler önüne serildiği trajikomik bir roman. Türk korku edebiyatının ilklerinden biri olan, usta romancı Kerime Nadir’in Dehşet Gecesi ise; Karanlığa hapsolmuş, tüyler ürperten lanetli bir gerçekliğin pençesindeki kahramanlarının hikayesini anlatıyor.

 

Hayalet Duvar-Sarah Moss/Kafka Kitap

Epsilon Yayınları standından bulabileceğiniz Kafka Kitap ilginç bir novellayla fuarda; Hayalet Duvar.  Sarah Moss, hem efsanevi ve tarihsel hem de çarpıcı derecede güncel bu romanıyla, okurlara atalarımızın “ilkel aklı”ndan ne kadar uzağa gidebildiğimizi sorgulatıyor.

İngiltere’nin kuzeyinde, şehir keşmekeşinden uzak ama medeniyetin kıyısındaki ormanlık Northumberland’da yaz aylarının ortasıdır. On yedi yaşındaki Silvie, annesi ve babasıyla birlikte bir arkeoloji profesörünün, bölgenin karanlık tarihindeki kurban törenlerini incelemek üzere öğrencileriyle kurduğu kampa katılır. Yalnızca Demir Çağı’nın sunduğu imkânlarla yaşayarak ilkel yaşamı tecrübe ettikleri bu kampta Silvie profesörün öğrencileriyle birlikte yepyeni özgürlükleri keşfederken baskıcı babasıyla ilişkileri günbegün bozulur ve geçmişin ürkütücü ayinleri hayatlarına nüfuz etmeye başlar.

 

Gaflet- Hazırlayanlar: Sema Kaygusuz,Deniz Gündoğan İbrişim/Metis Yayınları

“Modern Türkçe Edebiyatın Sinir Uçları” alt başlığıyla çıkan kitap, “Devlet ve hükümetler eliyle yıllardır yürütülen kültürel yıkıma karşı sakınma güdüsüyle de olsa, sırf muhalif değer atfettiğimiz için edebiyatı fazla mı kutsuyoruz? Edebiyat metinlerindeki cinsiyetçiliği, homofobiyi ya da satır arasına gömülü mizojinik tasvirleri, türcülüğü, insanmerkezciliği, kısacası bugün kuramsal açıdan gittikçe kuvvetlenen feminist eleştiri bağlamında Türkçe edebiyattaki her cinsiyetten ve cinsel eğilimden yazarın erkek egemen kodlarla gaflete düştüğü sayfaları okuyabiliyor muyuz?” sorularının peşinde gidiyor. Edebiyatın derin sularına dalmak isteyenler için.

Nıckel Çocukları-Colson Whitehead/Siren Yayınları

Pulitzer ödüllü yazar Whitehead’ın “Yeraltı Demiryolu” kitabı yine aynı yayınevi tarafından yayınlanmıştı. Yazar, bu kitabının bıraktığı yerden Amerikan rüyasının gerçeklerini anlatan yeni bir sayfa açıyor. Whitehead, yakın zamana değin faal olan bir okuldaki gerçek olaylardan yola çıkan bu sürükleyici metinde siyaha ve beyaza, geçmişe ve bugüne dair bir öykü anlatıyor; gelecek hayalleri kuran genç bir oğlanın peşi sıra altmışlı yıllara, bir zamanlar Amerika’ya uzanıyor. Nıckel Çocukları yakın geçmişe ayna tutan bir roman. Yeraltı Demiryolu’nu okumayanlara da ısrarla tavsiye ediyoruz.

 

Talebe-Tara Westover/Domingo Yayınları

2018 Goodreads Okur Ödülü “Talebe”nin yazarı Tara Westover’ın bir doğum belgesi olmadı. Okul kaydı yoktu çünkü hayatında hiçbir sınıfa ayak basmamıştı. Tıbbi dosyası yoktu çünkü babası tıp biliminden ziyade kıyamete inanıyordu.

Çıktığı günden itibaren dünya çapında büyük övgü toplayan, pek çok yayın organı tarafından yılın kitabı seçilen ve şu ana dek 40 dile çevrilen Talebe bir kendini inşa öyküsü. Tara Westover, hiddetli bir sadakatle bağlandığı ailesinin, eğitim sayesinde yaşadığı değişimin ve ayrılık kederinin hikâyesini bizzat kendi hayat hikâyesini büyük yazarlara özgü bir içgörüyle anlatıyor.

“Ben onun yetiştirdiği çocuk değilim ama o, bu çocuğu yetiştiren baba.”

Karışık-Sharon M. Draper/Genç Timaş

Yazarın “İçimdeki Müzik” adıyla yayınlanan kitabı ülkemizde yüzbinlerce sattı. Gençlik çağındaki çocukların ellerindeki iki kitaptan biriydi dersek abartmış olmayız. Draper’in Türkçe’deki ikinci kitabı “Karışık” ise bir kendini bulma hikayesi. Anne ve babası boşanan on bir yaşındaki Isabella her hafta farklı bir hayata geçmek zorundadır. Annesi ile babası arasında bölünmüş olmak onun için sadece ev değiştirmek, farklı takma isimler kullanmak değil aynı zamanda kimliğini değiştirmek anlamına gelmektedir. Yarı beyaz yarı siyah olmak, yarının babasına ait olması diğer yarısını ise annesine ait olması… Sürekli yarım olarak görüldüğünü düşünen İsabella, nasıl bir tam olmayı başarabileceğinin yolunu aramaktadır.

“Çok egzotiksin!”

“Çok sıra dışı görünüyorsun.”

“Ama gerçekte sen kimsin?”

Normal İnsanlar-Sally Rooney/Can Yayınları

Sally Rooney’de ödüllü yazarlardan. 2018 Man Booker Ödülü alan yazarın dilimizde yayınlanan ilk kitabı “Arkadaşlarla Sohbetler” Monokl Yayınları’ndan çıkmıştı. Adından çokca söz ettiren “Normal İnsanlar”ı ise Can Yayınları standında bulabilirsiniz.

Connell ve Marianne, İrlanda’nın küçük bir şehrinde yaşayan, aynı okula giden iki genç. Connell okulun en popüler ve başarılı öğrencilerindenken Marianne içedönük, sevilmeyen, hatta dışlanan bir tip. İkili bir gün sohbet etmeye başlar ve bu sohbet giderek uzar, ikisinin de hayatını değiştirecek bir ilişkiye dönüşür. Sally Rooney lise yıllarından üniversiteye uzanan bir ilişkinin kaydını tutuyor; toplumda yer edinme ve özgürleşme mücadelesi veren, birbirlerinden asla ayrı kalamayan, ancak sevmek için de çetin sınavlar vermek zorunda kalan iki gencin hikâyesiyle bir kuşağı temsil ediyor.

“Erkeklerin asıl derdinin kendi özgürlüklerini gerçekleştirmekten çok kadınların özgürlüklerini sınırlamak olduğunu anladım.”

Korkunç Güzel İnternet-Şeniz Baş, Pınar Akseki/Timaş İlk Gençlik

Son kitap önerimizde kendimize torpil yaptık. Ama bu torpilden yüzümüzün akıyla çıkacağımızdan eminiz. Timaş’ın yeni markası Timaş İlk Gençlik’te yeni bri diziye başladık; Çocuktan Al Bilgiyi. Ergenlik öncesi ve ergenliğe girişte çocukların yaşadığı sorunları ve çözüm yollarını yine çocuklar anlatıyor. Serinin danışmanı ise Uzman Klinik Psikolog Büşra Tarçalır Erol.

Serinin ilk kitabı “Korkunç Güzel İnternet” ise dijital dünyanın çocuklar için önemini, keyifli yanlarını, nasıl tehlikelerle karşı karşıya olduklarını ve bunları nasıl çözmenin onları mutlu, güvenli ve rahat hissettireceğiniz anlatıyor. Kitaptaki olaylar çocuklarla yapılan röportajlardan uyarlanan gerçek hikayelerden oluşuyor.