Yayıncıların dikkatle izlediği ve ödülle taçlanan kitapların telifini almak için hazırda beklediği Costa Kitap Ödülleri açıklandı. 1971 yılından bu yana verilen ödüller beş kategoride sahiplerini buluyor;  ilk roman, roman, biyografi, şiir ve çocuk kitapları. Adayların Birleşik Krallık ve İrlanda asıllı olması şartı var.

2016 yılının kısa listesi açıklandığında 14 kadın adayla umutlanmış ve ödülleri hanımefendilerin silip süpüreceğini düşünmüştük. Öyle olmadı! Yine de beş ödülden ikisini kadın yazarların almasıyla yüreğimize sular serpip ödülleri kimler almış bir göz atalım. Bu arada Costa Yılın Kitabı Ödülü’nün ise 31 Ocak 2017’de sahibini bulacağını da ekleyelim.

Costa İlk Roman Ödülü

Golden Hill” romanıyla ödülü alan Francis Spufford aslında ödüllü bir yazar. Kurgu dışı alanlarda yazdığı beş kitabı bulunuyor. I May Be Some Time, isimli kitabı üç ödüle sahip. Ödülü alan “Golden Hill” ise yazarın kurgu alanındaki ilk eseri. Kitap 2016 yılında Faber&Faber tarafından yayımlanmış.

Jürinin kitap için yorumu ise şöyle; “Kurguya cesur ve kuvvetli yeni bir sesin gelişini müjdeleyen, büyüleyici ve göz kamaştırıcı özgünlükte bir hikâye.”

Costa Roman Ödülü

“Days Without End” ile Sebastian Barry ikinci defa Costa Ödülleri’ni almış oldu. 2008 yılında Secret Scripture isimli kitabı da Costa Yılın Romanı ödülüne layık görülmüştü. Eser ülkemizde Saklı Kalanlar ismiyle Epsilon Yayınevi tarafından yayımlandı. Yazarın bunun dışında da birçok ödülü bulunmakta. “Days Without End” 2016 yılında Faber&Faber tarafından yayınlanmış.

Jürinin kitap için yorumu ise şöyle; “Tarihin kaosu ve gürültüsü içinde aşk ve güvenlik için alanlar yaratmayı başaran – hem epik hem samimi – mucizevî bir kitap.”

Costa Biyografi Ödülü

2016 yılı Costa Biyografi Ödülü bu sene bir baba hikâyesinin arkasından giden Keggie Carew’in oldu. Sıradışı, başına buyruk ve kendi kanunlarını yaratan babaTom Carew’in hayatını anlatan“Dadland” ödülü kucakladı. Kitap geçtiğimiz yıl Chatto&Windus tarafından yayımlanmış.

Jürinin kitap için yorumu ise şöyle; “Hepimiz bu eğlenceli ve yürek burkan kitaba hayran kaldık. Okuduğunuz için memnun olacaksınız.”

Costa Şiir Ödülü

Alice Oswald, “Falling Awake” isimli eseri ile 2016 Şiir Ödülü’nün sahibi olmayı başardı. Şair, Ted Hughes Award, T.S. Eliot Prize gibi önemli ödülleri de almış. Kitabın tanıtımında, “Bu şiirler yüksek sesle okunmak için yazılmış,” deniyor. Kitap, Jonathan Cape Poetry tarafından yayımlanmış.

Jürinin kitap için yorumu ise şöyle; “Bu kitap karşısında dehşete düştük. Lütfen okuyun!”

Costa Çocuk Kitapları Ödülü

İlk kitabı The Boy Who Made It Rain yayınevleri tarafından 217 kez ret edilen Brian Conaghan aslında azim ödülünü hak etmiş gözüküyor. Eserini ancak 2011 yılında yayımlatabilen yazar, üçüncü kitabı “The Bombs That Brought Us Together” ile Costa Çocuk Kitapları Ödülü’ne layık görüldü.

Jürinin kitap için yorumu ise şöyle; “Zamanına uygun ama aynı zamanda eğlenceli ve komik. Bombalar olağandışı koşullar içinde modern hayatta bir gerekliliği üstlenmekte.”